Family Connections
Zapraszamy na pierwszy Trening Family Connections w Bydgoszczy. Zapraszamy serdecznie bliskich i rodziny osób, u których dziecko cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza, lub też ma trudności z regulacją emocji.
Jest to 12-tygodniowy program wsparciowy dla bliskich. Trening będzie odbywał się w czwartki w godzinach 10:30-12:30, po zebraniu się grupy. Wstępnie planowany termin koniec października/początek listopada. Po zapisie, obowiązuje rozmowa wstępna celem rozeznania trudności oraz zweryfikowania czy ten program jest odpowiedni dla Państwa. Uczestnicy o rozpoczęciu Treningu zostaną poinformowani z 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
Zapisy odbywają się poprzez formularz: https://tiny.pl/9749f
Osoby prowadzące trening w ramach naszego Centrum:
mgr Jakub Pawlewicz – psycholog, psychoterapeuta, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży poMOC. Po szkoleniu z programu Family Connections w Polskim Towarzystwie Terapii Dialektyczno-Behawioralnej przez dr Alana E. Fruzzetti z USA, współtwórcę programu Family Connections.
mgr Agata Cyganik-Kamińska – psycholog, psychoterapeuta. Po szkoleniu z programu Family Connections w Polskim Towarzystwie Terapii Dialektyczno-Behawioralnej przez dr Alana E. Fruzzetti z USA, współtwórcę programu Family Connections.
Poniżej przedstawiamy informacje zaczerpnięte ze strony Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej.
Program Family Connections ™ to 12-tygodniowy bezpłatny program wsparcia rodzin i bliskich osób z BPD.
Kiedy bliska osoba cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD), cierpi także rodzina i otoczenie. Dzieje się tak dlatego, że w BPD mogą występować intensywne i burzliwe relacje z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi, może zdarzać się przechodzenie od ekstremalnej bliskości i miłości (idealizacja) do skrajnej niechęci lub złości (dewaluacji). Zmienne nastroje, zachowania wysokiego ryzyka, samobójstwo i intensywny gniew są często częścią życia osoby z BPD, a tym samym stają się częścią życia tych, którzy ją kochają.
Rodziny osób z BPD potrzebują wsparcia, treningu umiejętności, a czasem własnej terapii!
Odpowiedzią na te potrzeby jest program Family Connections!
Co się dzieje w życiu rodzin i jak sobie z tym poradzić?
Wyzwania związane z codziennym radzeniem sobie z objawami BPD u bliskiej osoby, i problemami (w pracy, szkole, finansach, sąsiedztwie) mogą być bardzo stresujące, a członkowie rodziny mogą nieświadomie działać w sposób, który negatywnie wpłynie na ich bliską osobę.
Family Connections ™ to bezpłatny program grupowy (prowadzony przez profesjonalistów zdrowia psychicznego i/lub wyszkolonych członków rodziny), który koncentruje się na potrzebach i możliwościach członków rodziny. Jest dostępny w 19 krajach, a w listopadzie 2018 PTDBT wspólnie z National Education Alliance for Borderline Personality Disorder rozpoczyna wdrażanie programu w Polsce.
Family Connections ™ to 12-tygodniowy bezpłatny program, w ramach którego grupa spotyka się co tydzień (spotkanie trwa 2 godziny), aby zapewnić:
- edukację,
- trening umiejętności
- wsparcie dla osób pozostających w związku z osobą, która ma BPD.
- trening koncentruje się na kwestiach specyficznych dla BPD,
Trening może być prowadzony w instytucjach (szkoła, poradnia, centrum zdrowia psychicznego, organizacja pozarządowa, gabinety prywatne, jak również w innych miejscach udostępnionych dla spotkań grupy).
Program może być prowadzony przez profesjonalistów lub wyszkolonych liderów grup, którzy są zazwyczaj członkami rodziny krewnych z BPD, którzy ukończyli 12-tygodniowy program a następnie szkolenie liderów i pracują pod opieką mentorów.
Dr Alan Fruzzetti i dr Perry Hoffman opracowali program na podstawie swoich badań oraz doświadczeń klinicznych w pracy z osobami z BPD i ich bliskimi.
Zakres programu
Program Family Connections™ obejmuje:
- aktualną wiedzę na temat BPD i wyniki badań dotyczących osób z BPD i funkcjonowania rodziny;
- indywidualne i rodzinne umiejętności radzenia sobie w oparciu o dialektyczną terapię behawioralną (DBT);
- zastosowanie i praktykowanie umiejętności,
- wsparcie grupowe, budowanie sieci wsparcia dla członków rodziny,
- umiejętności rozwiązywania problemów związanych z chwiejnością emocjonalną (dysregulacją emocji).
Więcej informacji na temat programu Family Connections na stronie NEABPD www.borderlinepersonalitydisorder.com
Skuteczność
Skuteczność programu Family Connections ™ została potwierdzona w badaniach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w publikacjach naukowych np.:
Family Connections: A Program for Relatives of Persons With Borderline Personality Disorder
Dialectical behavior therapy-based skills training for family members of suicide attempters.
Rekomendacja
Program Family Connections jest polecany przez Behavioral Tech. The Linehan Institute Training Company jako jeden ze sposobów wsparcia rodzin i bliskich osób cierpiących na zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD, Borderline).
https://behavioraltech.org/resources/resources-for-clients-families/
prof. Marsha Linehan to twórczyni Terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT), której skuteczność w leczeniu zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline, BPD) została potwierdzona w badaniach naukowych.
Kluczowe elementy treningu dla rodzin
W trakcie treningu Family Connections™ rodziny rozwijają praktyczne umiejetności ułatwiające życie z i wspieranie osoby z zaburzeniem osobowości z pogranicza. Trening obejmuje 12 tygodni, co tydzień odbywa się 2-godzinne spotkanie grupy
- Psychoedukacja o zaburzeniu osobowości z pogranicza BPD
- Aktualne doniesienia z badań nad BPD
- Przedstawianie perspektywy rodzin i doświadczeń rodzin
- Umiejętności uważności w kontekście rodziny
- Umiejętności regulacji emocji (radzenie sobie z silnymi i przytłaczającymi emocjami)
- Umiejętności komunikacji w relacjach
- Umiejętności uprawomocnienia uczuć swoich i innych członków rodziny
- Rozwiązywanie problemów
Dlaczego warto?
Family Connections ™ jest koordynowany przez National Education Alliance for Borderline Personality Disorder (NEABPD) w USA i opiera się na badaniach finansowanych przez National Institute of Mental Health. Jest rezultatem ponad 10 lat doświadczeń w prowadzenia grupowej formy dialektycznej terapii behawioralnej (DBT) dla rodzin.
Dane z badań dotychczasowych grup pokazują, że po ukończeniu programu u członków rodzin zmniejsza się poczucie depresji, obciążenia i smutku, a zwiększa się poczucie kompetencji.